Mayıs 2010’da faaliyete geçen http://www.udemy.com/, ücretsiz online eğitim platformu. Kurulduğu günden bu yana 2.000den fazla kurs eklenmiş. Dil öğrenmekten, yemek pişirmeye, felsefeden, astrofiziğe, kişisel gelişimden, şirketinize doğru kaynakları bulmaya kadar pek çok konuda ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Bunun dışında, kendi eğitim programınızı oluşturabilir, video, sunum, makale ya da blog postlarınızı Udemy’ye yükleyip sanal dünyadan size ulaşan öğrencilerinize ders verebilirsiniz. Her kursla birlikte açılan forumlar sayesinde, bilginizi derinleştirebilir ya da takıldığınız konuları netleştirebilirsiniz.

Kurucusu ve başkanı Gagan Biyani, 23, yakın zamanda eğitimlerin bazılarının ücretli olacağını söylemiş bir dergide ama kursların %80inin ücretsiz olacağını da eklemiş. Yale, Stanford, MIT, Princeton, UCLA, Columbia ..vb üniversitelerin akademisyenlerinin felsefe, tarih, computer science, astronomi gibi pekçok alanda seminerleri mevcut. (28.12.2010 notu: aşağıdaki yorumda da göreceğiz üzere, Udemy’nin diğer kurucuları ise Eren Bali ve Oktay Çağlar :)

Konu başlıkları: Akademik (Google’ın başkan yardımcısını dinleyebilir, Standord Univ.den girişimcilik konusunda kurs alabilirsiniz), iş-profesyonel yaşam (bu bölüm biraz zayıf henüz),perormans sanatları, sağlık ve fitness, dil (Çinceye başlayabilirsiniz), lifestyle, müzik (piyano çalmayı öğrenebilirsiniz !), teknoloji ve internet, hobi –craft, oyunlar (GO mesela?), test hazırlık (GMAT, SAT, TOEFL IBT, IELTS). Siteyi inceledikten sonra, ‘Türkiye ile ilgili ne var acaba?’ diye baktığımda, Yale’den Roma dönemi mimarisi ve yine Yale Universitesi tarih bölümünde 1648-1945 Avrupa Medeniyetleri başlıklı kursları gördüm. Bir de Patricia Miller, nasıl Türk kahvesi yapılacağını, Osmanlı İmparatorluğu’nda kaligrafinin nasıl yapıldığını anlatıyor kurslarında.

Öğrenmenin sonu yok. Yaşasın teknoloji !

Bu linke bir göz atın: Before You Raise Money http://venturehacks.com/articles/before-raise

Reklamlar

Udemy: Herkes için ücretsiz, online üniversite” için 5 yorum

  1. Eren bey çok güzel bir oluşuma imza atmışsınız ancak Türkçe kurs sayısını artırmanız çok olumlu olacaktır.

  2. Bir de Patricia Miller, nasıl Türk kahvesi yapılacağını, Osmanlı İmparatorluğu’nda kaligrafinin nasıl yapıldığını anlatıyor kurslarında.

    demişsiniz fakat bulamadım :(

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s