İki gün öncesinde bir forumda girdiğim bir ‘entry’ ye gelen cevapları görmek için websitesine girmek istediğimde erişimin engellendiğini okudum. Önce ihtimal vermedim, basit bir blogger platformu niye engellenir aklım almadığından bir daha denedim. Yine aynı sevimsiz yazı: “T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 30.12.2009 tarih ve 2009/91 Muh-K. sayılı kararı gereği erişime engellenmiştir.”

Ben de Telekomünikasyon Kurumu’nun bilgi edinme sayfasına girip sorularımı yazdım. İki gün sonra hızlı bir şekilde cevap geldi, konuyu öğrenmiş olmakla birlikte çözüm konusunda bir faydası olmadı. Engelleme kararı veren mahkeme, bu kararı kaldırırsa erişim sağlanacakmış…Engelleme gerekçelerini  ya da bu kararın kaldırılmasına ilişkin prosedürünü öğrenemedim.

Aşağıda sorularımı ve gelen cevabı okuyabilirsiniz. Bu teknoloji çağında hala, birilerinin benim nereden bilgi alacağıma, hangi websitelerinin benim için uygun olduğuna karar verebiliyor olmalarını kabullenemiyorum.  

6 Eylül 2010

Sayın yetkili,

İki gün öncesine kadar girebildiğim, blog yazarlarının bilgi paylaşımını sağlayan http://www.blogcatalog.com/ sitesine bugün girmek istediğimde, aşağıdaki yazıyı okudum:

“T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 30.12.2009 tarih ve 2009/91 Muh-K. sayılı kararı gereği erişime engellenmiştir.”

İnternet erişimini engellemek bu kadar kolay mıdır? Yasaklanan Youtube aynı zamanda şirketlerin pazarlamasını kolay ve ucuz bir şekilde yapabildiği, müzik ve film videoları dışında da öğrenmek istediğiniz konuları hızlı ve kolay bir şekilde bulabileceğiniz bir kanal sunmakta. Hala Youtube’un erişiminin neden engellendiğini anlayamamışken zararsız bir platform olan blogcatalog.com un erişiminin engellendiğini görmem üzerine yazmaya karar verdim.

Bilgi edinmek istediğim konular özetle:

1. Youtube erişimi ne zaman acılacak?

2. Blogcatalog.com erişiminin engellenmesinin gerekçesi nedir?

3. Erişim engellerinin kaldırılması ile ilgili vatandaş olarak hakkımız nedir, başvuracağımız mercii neresidir?

Saygılarımla,

——

9 Eylül 2010

Sayın YETKİLİ,

Sorularınıza ilşkin cevaplarımız;

1-Bilindiği üzere, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da belirtilen suçlar kapsamında verilen erişimin engellenmesi kararları, kararı veren hâkim, mahkeme veya Cumhuriyet Savcısı tarafından gereği yapılmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderilmekte ve kararlar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca yerine getirilmektedir.

Bu çerçevede, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 05/05/2008 tarihli ve

2008/402 Müt. Nolu kararı gereğince www.youtube.com adlı internet sitesine IP adresi ve alan adından erişimin engellenmesi kararı verilmiş olup bu kararın gereği Başkanlığımızca yerine getirilmiştir.

BAŞKANLIĞIN bu güne kadar youtube ile ilgili almış olduğu erişim engelleme kararı bulunmamaktadır.

Mahkeme tarafından erişim engelleme kararı kaldırıldığı takdirde site tekrar açılabilecektir. Dolayısıyla, bu konuda tarih vermemiz mümkün değildir. youtube avukatlarının mahkemeden erişim engelleme kararının kaldırılması kararı alarak bize göndermeleri gerekmektedir.

2-3-Erişimi engellenme işlemleri 5651 SAYILI yasa kapsamında olan suçlar ile ilgili olarak resen yada ceza mahkemelerinin kararı gereğince internet sitelerinin erişimi Başkanlığımızca engellenmektedir.

Bunlar dışındaki (Hukuk Mahkemelerince) erişimi engelleme kararı verilen İnternet sitelerinin erişimi engelleme işlemleri başta Türk Telekom A.Ş.

olmak üzere http://www.tib.gov.tr/ES_listesi.html adresinde yer alan erişim sağlayıcılar vasıtasıyla yerine getirilmektedir.

Buna göre, e-mailinize konu internet sitesi Başkanlığımız aracılığı ile engellenmemiştir

Sonuç olarak; sorunuz ile ilgili olarak internet sitesine uygulanan engelleme kararının kaldırılması için de yetki ve usulde paralellik gereği  engelleme kararını veren merciin(ilgili mahkemenin) vereceği kaldırma kararı ile ancak erişim engelleme tedbiri ortadan kaldırılabilecektir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

Not: Bugün blogcatalog sitesine girebiliyorum !?!?

_______________________________

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Basın ve Tüketiciler ile İlişkiler Müşavirliği

________________________________

http://www.tib.gov.tr/

http://www.btk.gov.tr/bilgiedinme/bilgi_edinme_giris.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s