“Zeki olmak bir armağandır, iyi bir insan olmak ise bir tercihtir.  Armağanlar kolaydır, ne de olsa sonuçta birileri tarafından verilir.  Tercihler ise fevkalade zor olabilir. Eğer dikkatli olmazsanız, verilen bu armağanlarla yoldan çıkabilirsiniz ki muhtemelen çıkarsınız, muhtemelen kendi tercihlerinize de zarar verirsiniz.”

Jeff Bezos
Image via Wikipedia

 

Bu sözler Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a ait.  16 yıl önce, 30 yaşında, iyi bir işe sahip ve bir yıllık evliyken web kullanımının her yıl yüzde 2.300lük artışı karşısında geliştirdiği internet üzerinden kitap satışı fikrini hayata geçirmek için işini bırakıp Amazon’u kuran Jeff Bezos…Yaptığı tercihin doğruluğunu zaman göstermiş değil mi?

Amazon’dan sonra online kitap mağazacılığı bir evrim geçirdi. Online kitap satışını, e-book satışları almaya başladı. İlk jenerasyon Kindlelar, Kasım 2007’de satışa çıkarıldıktan 5,5 saat içinde tamamen satılmış. Amazon Amerika dışında satmamış, Avrupa ülkeleri ve İngiltere’de kablosuz ağ işletmecileri ile anlaşma sağlayamadıklarından yurtdışı satış planları da suya düşmüştü. Kindle2 ise 10 Şubat 2009’da duyuruldu ve 23 Şubat’ta Stephen King’in yeni romanı ile satışa çıktı. 2GB hafızaya sahip bir öncekinden daha ince olna Kindle2,  Kasım 2009’da revize edildi, pil ömrü iyileştirildi.  Baş döndürücü bir hızla Kindle 3G wifi, spnrasında KindleDX ve 1 Ocak 2010’da son versiyonu Kindle DX Graphite satışa sunuldu.

Kindle e-reader’dan sorumlu bölümü Lab126’ya  baktığımızda pozisyon alımlarına ilişkin duyurulardan  yeni bir ürün üzerine çalışıldığı anlaşılıyor.  Muhtemelen yeni işe alınacak uzmanlar Kindle’ın yeni versiyonu üzerinde (dokunmatik ekran, renkli versiyon..vb) çalışacaklar. Bununla birlikte internet sitelerinde Amazon’un yeni ürünlere de yoğunlaşabileceğine ilişkin dedikodular da yapılıyor. Amazon’un gizli laboratarında kendi kontentini, müzik, dijital kitap, filmlerinin satışı  ya da kiralamasını gerçekleştirecekleri yeni ürünler tasarlandığı da, akıllı telefon üretimine odaklandıkları da bu dedikodular arasında.

Amazon Kindle e-book reader being held by my g...
Image via Wikipedia

Jeff Bezos’un iş modeli de enteresan.  e-book dükkanı ile donanım işlerinin birbirinden farklı olduğunu belirtiyor. Kindle kitaplar halihazırda iPhonelarda okunabiliyor.  Apple’ın satışının büyük ölçüde cihaz satışı olduğu ve iTunes’un break-even noktasından bir miktar daha iyi durumda olduğu belirtiliyor.  Bunun dışında GSM operatörlerinin  talep ettiği gibi, Kindle satışlarında ise 2 yıllık anlaşma yapmanız, ekstra servisler satın almanız gerekmiyor bu kapsamda “Cihazı alın, ister kullanın, ister kullanmayın.” diyor Bezos. Tüm satış başlıklarında Kindle Book satışları Temmuz 2010 itibariyle, alıştığımız basılı kitapların önüne geçmiş. Kindle book reader satışları ise fiyatı259$dan 189$a düşürmelerinden sonra 3’e katlanmış.

“80 yaşınıza geldiğinizde hayatta en anlamlı olanın yaptığınız bir dizi tercih olduğunu anlayacaksınız. Sonuçta hepimiz yaptığımız tercihlerin bir toplamından ibaretiz. Kendinize muhteşem bir hikaye yaratın.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s