Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şebnem Sinclair-Brooks Vancouver’ını, on beş yıldır yaşadığı şehri anlatıyor…

Dağlarla, Pasifik okyanusunun  uzantısının  aynı şehirde buluştuğu 1,5 milyonluk nüfusa sahip olan Vancouver, ayni gün yelken ve kayak yapılabilen ender şehirlerden bir tanesidir. Bir göçmen şehri olmakla birlikte farkli demografik yelpazeye sahip olan insanlarin bir arada uyum icinde yaşadığı mutlu bir şehirdir.

Bir Vancouver’lıyı gün doğumunda  Stanley Park’ ın çevresinde Tai chi yaparken yada gün batımında herhangi bir parkta toplu yoga dersleriyle bitirirken görmek çok sık görülen bir manzaradır.  İnsanlarının şehrin günlerce durup bitmeyen yağmuruna aldırmadan yaz- kış bisiklete binmeleri, şehirde araba sayısına yakın bisiklet olması da Vancouver’lıların  aktif hayatına başka bir örnektir.

Baska bir açıdan bakarsak,  bu güzel şehri yalnızlar şehri de olarak tanımlayabiliriz. İnsanlar, yoğun iş saatleri ve özel aktiviteleri arasında arkadaşlarına kısıtlı zaman yer ayırabilmektedir.

Yolda giderken hiç tanımadığınız birinden sıcak bir gülümseme ve selam ile karşılamak, sizi sakın şaşırtmasın, bu tipik bir mutlu Vancouver’lı davranışıdır.

View on Vancouver on October 1, 2005
Image via Wikipedia

Doğasının dışında, insanlarının mutlu olmasının nedenleri kültürel, sanatsal ve manevi açıdan tatmin edici olması, ilgilendiğiniz  her konuda,  merakınızı giderecek  ya da sizler gibi düşünen insanlarla tanışma fırsatı yaratan klüplerin, üniversite ve enstitülerin mevcut olmasıdır.  British Columbia Univeritesi içinde yer alan Chan Centre klasik müzik hayranlarının uğrak yerlerinden biridir. Bunun yanında bu güzel bina Dalai Lama’dan, Desmon Tutu’ya, Echart Tolle’dan, semazenlere  ev sahipliği yapmış modern mimarisiylede dikkati çeken bir sanat merkezidir.

Capilano Universitesi’ nde  70 yaşını  aşan  kişilerin eğitimi için ayrılan  bölümleri bile mevcuttur. Okumanın ve öğrenme imkanlarının sınırsız olduğu bu güzel şehrin,  semtlerinin birbirinden farklı tatları ve güzellikleri vardır. Çin Mahallesi haftanın yedi günü son derece hareketli bir semttir ve büyüklüğü ile Kanada’da,  Toronto’dan sonra  gelmektedir. Çin eczanelerinde bizim koca karı ilaçları diye tabir ettiğimiz her derde deva, hastalığa çare bulunduğunu iddia eden ilaçlarla doludur.

Commercial Drive diye bilinen bölgesinde ise Akdeniz havasını  hissedersiniz. Çevre Italyan, Yunan, Portekiz restorantları ve otantik kahve dükkanlari ile doludur. Commercial Drive a giden herkes Marcello’nun tas frınında incecik hamurdan yapılan pizzasını muhakkak denemiştir.

False Creek ve Granville Island ise şehrin merkezi sayılacak yerlerinden olup muhteşem marinasıyla bütün turistlerin uğrak yeridir. En güzel somon yiyebileceğiniz  restoranların bulustuğu şehrin en nezih yerlerinden biridir.

Granville Island in Vancouver.
Image via Wikipedia

 

Kitsilano bölgesi ise konumu açısından British Columbia Universitesine de yakın olmasından dolayı, 20 yaş üstü gençlerin buluştuğu lokal kahveleri ve kitapçıları ile ünlü, göz alabildiğince uzanan kumsalı ile yaz, kıs kalabalık bölgelerden biridir. Yazları ise bizim uğrak yerimiz olan Jericho Yat kulübünün soğuk birasi ve devasa  büyüklükte nacho tabağı keyfiyle sehrin dağlarını arkasına almış yelkencileri seyretmek en büyük zevklerimizdendir.

Sehir merkezini oluşturan bölüm ise her an hareket halinde olup, sinemaların, alışveriş merkezlerinin, dil eğitimi veren okulların ve otellerin, pubların olduğu bir bölgedir. En güzel sushi barları Robson Caddesi üstünde toplanmıştır,ucuzluğu ve lezzeti insanlari sushi müptelası yapmaya yeter. Denman Caddesi’nin başlı başına gay popülasyona hitap etmesi ve üstünde bulunan flamboyant gece kulüpleri şehrin başka bir atraksiyonudur.Granville Caddesi’nin üstünde yer alan gece klüpleri ve Vancouver’un en eski oteli olan Yale Otel’in icindeki Blues konserleri dunyaca unlu Blues sanatçılarının uğrak yerlerinden biridir.  

Vancouver’ın en sakın yerlerinden olan ve şehirden uzaklığı feribot ile onbeş dakika olan kuzey bölümü ise yaşayan halkın doğa ile kucak kucağa olduğu bir bölgedir. Şehrin üç kayak merkezi ve doğal gol ve nehirleri bu bolgede buluşmuştur. Evinizin garajına çöp atmak icin çıktığınızda arka bahçenizde bir ayı ve yavrusuyla karşılaşmak burada yaşayan hemen herkesin doğal karşıladığı bir durumdur.

Bu güzel yasanılası şehir, yapılan istatistiklerde dünyada yaşanacak sehirler arasında yıllardır ilk  sırayı korumaktadır. Bu güzel şehirde son on beş yılımı geçirdiğim için kendini şanslı hisseden 1,5 milyon  Vancouver’lıdan sadece bir tanesiyim…

Teşekkürler Şebnem :)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s